ders ekle!
Profili Göster

Adobe After Effects CS3 Keyframe Özelliği

Adnan ER Tarih: 31/07/2008 Yorum: 0 adet

Okunma : 9137 Tutanlar: Bu yazıyı 2 kişi tuttu.

Keyframe'ler, Adobe After Effects CS3'ün neredeyse her şeyi dersek, abartmış olmayız. Keyframe kelimesinin direkt Türkçe tercümesi "Anahtar Kareler" şeklinde. Her kareyi, bir anahtar olarak düşünebiliriz. Daha sonra bunlar gerekli kapıları açmak için kullanacağımız şeyler olacaklar.

Bunu örneklersek eğer daha akılda kalıcı olacaktır. Sözgelimi, anahtarcıdaki anahtarların çeşitleri vardır: uzun, kısa ya da renkli. Ancak hepsinin temel özelliği öncelikle yüzeylerinin düz olmasıdır. Anahtarcı, çarkı ayarlar ve anahtar şekil alır. Siz de şimdi Keyframe anahtarcısı oluyorsunuz.

Keyframe, nesnelere ya da videolara verdiğiniz hareket değişiklikleri, kamera açıları, efektler için kullanılması kaçınılmaz olan araçlardır. Her ne kadar çok ileri düzey kodlama (Adobe After Effects CS3 Expressions özelliği) biliyor olsanız da keyframe olmadan bir iş çıkarmak oldukça güçtür.

Proje Dosyası: MMİstanbul

Keyframe'leri nesneye yerleştirmek oldukça basittir. Örneğin siyah bir katman üzerine atacağımız herhangi bir nesneye yön değişimleri (Transform) için keyframe vermek için birkaç adım aşağıdaki imajda:

MMİstanbul

Burada gördükleriniz kafanızı karıştırmasın. Son derece basit şeyler. İlk önce yumruk resmimizi aldık ve kızıl diyebileceğimiz (Deep Red) bir solid üzerine attık. Ancak yumruk resmi beyaz ve zemin kırmızı olduğu için uyuşmayacaktır. Bu yüzden Mode seçeneğinden yumruk resmini Multiply haline getirdik ve alttaki katmanla uyumu sağladık.

Sonra, Rotation seçeneğine bir tane keyframe ekledik. Ardından, 00:24'üncü saniyeye geldik ve nesnemizi (yani yumruk resmini) 90 derece çevirdik. After Effects ikinci keyframe'i otomatik atacak ve nesneyi 00:00'dan 01:16'e (bir saniye 16 salise demektir bu) varan süre içerisinde 90 derece çevirecektir.

Sonrasında, Position kısmında 01:16'ncı saniyeye gelip bir keyframe ekledik. Bu eklediğimiz başka bir pozisyon için işe yarayacaktır. Neden 01:16'ya geldik Position için? Çünkü ilk hareketimizi (yani 90 dereceyi) sonlandırdığımız yer 01:16 idi. Şimdi 01:16'ya keyframe ekledik ve ardından Position'ın yanındaki rakamı bir miktar büyüttük ya da nesneyi direkt olarak sağa taşıdık. After Effects ikinci keyframe'i otomatik atadı. Bu çok basit animasyonu hareket ettiriyoruz ve aşağıdaki görüntüyü elde ettik:

MMİstanbul

Sonuç: MMİstanbul

Şimdilik sadece imaj olarak ileri düzey iki tane keyframe uygulaması görelim:

MMİstanbul

MMİstanbul

"Thank You Namaste and Good Luck"

aç-kapa İçeriğin rss beslemesi kullanımda değil Yorumlar

İçeriğe kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz buradan ekleyebilirsiniz.


yeni üyelik | şifremi unuttum

üyeler Son Kahramanlar...

stats Kimler Burada? web stats

Son 1 dakika içinde MMIstanbul' da 55 (50 kayıtlı, 5 ziyaretçi) kullanıcı varmış. Login durumda olanlar aşağıda:

...

Blog Bölümü Blogevi.com'a Taşınıyor

Selam arkadaşlar MMIstanbul'da , tasarımcı ve programcıların blog yazılarını "feedleyerek" MMIstanbul okurlarını MMIstanbul dışın ...

7.500'üncü üyemiz Cem Koç!

Neler Yapılabilir?

500 Hatası Hakkında!

Reklam, MMIstanbul ve Yeni Projeler (Durumumuz Bu Tarzında)

coldfusion mysql ubuntu
 
sponsor adobe istanbul