haber ekle!

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avusturalya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Meksika, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan Karabag, Slovakya, Slovenya, Tayvan, Türkiye ve Ukraynanın üyesi oldugu Uluslararası Exlibris Dernekleri Federasyonu (FISAE), Haziran 2004te yaptıgı 30. Kongrede, 2. Uluslararası Bilgisayar Tasarımı (CGD) Exlibris Yarışmasının organizasyonunu resmi olarak desteklemeye karar verdi.

34 ülkeden 350 sanatçının 1191 eserle katıldıgı birinci yarışma büyük başarılar elde edildi. Bir çok genç yarışmacının katılımıyla gerçekleşen yarışmaya ait ayrıntılı bilgi www.aed.org.tr ve www.sint-niklaas.be adreslerinden edinilebilir.

Sanatçının yaratıcı bir aracı olan bilgisayar, her gün deger kazanmaktadır. Fakat özellikle küçük formatlı exlibrisler olmak üzere bilgisayarla yapılan resimlerin, geleneksel teknikle yapılan grafik ürünlere göre daha düşük sanatsal ve basım kalitesine sahip oldugu düşünülmektedir. Bu yarışma, kagıt üzerinde sanat eserleri üretmek için dijital teknolojinin hakkak kalemi ya da oyma ucu olarak kulanabilecegi olasılıgını sanatçılara göstermek amacıyla düzenlenmiştir. Aynı zamanda klasik tekniklerin bilgisayar destekli tasarımda nasıl kulanabilecegini göstermeyi de mümkün kılacaktır.

Koşullar:

1. Yarışma, dünyadaki tüm sanatçılara ve tasarımcılara açıktır. Katılım için hiçbir ücret istenmeyecektir. Exlibrisler için konu sınırlaması yoktur.

2. Çalışmalar exlibris olarak tasarlanmış olmalıdır, yani sahibini belirlemek amacı ile kitaplara yapıştırılacak küçük boyutlu yapıtlar olması gerekir. Exlibrislerde "Exlibris" ya da bu anlama gelen ("....... nın kütüphanesinden", bu kitap ........ aittir" gibi ) bir sözcük ile birlikte adına exlibris yapılan "yaşayan kişi" ya da "kuruluş" adına yer verilecektir.

3. Baskı işlemi başka grafik tekniklerini içerebilse de, exlibrisler, agırlıklı olarak dijital teknoloji ile tasarlanmış olmalıdır.

Exlibrisler, yarışmaya katılan kişiye ait olmalıdır. Exlibris, birden fazla sanatçı tarafından ya da teknisyen işbirligi ile yapılmışsa, bu exlibrisle yarışmaya katılan kişi, çalışmada kimlerin nasıl katıldıklarını belirtmelidir. Exlibrisler orijinal baskı olmalıdır. Yani kaliteli kagıt üzerine dijital baskı ile çogaltılmış olmalıdır. Fotokopi, çizim ve taslaklar kabul edilmeyecektir.

4. Sanatçılar en fazla beş farklı exlibris ile yarışmaya katılabilirler. Her bir exlibrisin beş baskısı (kopyası) gönderilecektir. Bunlardan üç adedi müzelere ve merkezi belge koleksiyonlarına verilecek, iki adedi de sergi amacıyla kullanılacaktır. Sanatçı çalışmasında Latin alfabesini kullanmadıysa, exlibrislerin arkasına İngilizce çevirisini yazmak zorundadır. Aynı zamanda sanatçı, sahibinin ilk harflerini resminde kullanarak bir tasarım yapmış ise, baskının arkasına sahibinin tam olarak adını yazmalıdır. Sanatçı exlibrisinin arkasına kurşun kalemle, adını, adresini, dogum yılını, ülkesini, kullandıgı teknikleri ve exlibrisin basım yılını yazmalıdır. Aynı zamanda sanatçılar, her bir exlibrisin .jpg formatını, [email protected] adresine e-mail ile göndermeleri gerekmektedir.

5. Exlibrislerde baskı alanı, 130 mm X 130 mmden büyük olmamalıdır. (Exlibrislerin uzun kenarı 130 mmden küçük olabilir.) Kullanılan kagıt, 297 mm X 210 mmÃ"den (A4) büyük olmamalıdır.

6. Yarışmaya son katılım tarihi 1 Aralık 2005 Perşembe günüdür. Postalama tarihi dikkate alınır fakat sanatçılardan çalışmalarını Kasım 2005 ortalarından önce göndermeleri beklenmektedir.

7. Exlibrisler aşagıdaki adrese gönderilecektir: FISAE Ex-libris Competition Internationaal Exlibriscentrum Zwijgershoek 14, B-9100 Sint-Niklaas, Belgium

Organizasyon konusunda iletişim:

Tel: +41 22 7590040 (İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca) E-Posta: [email protected] Tel: +32 3 7772942 (Flamanca, İngilizce, Almanca) E-Posta: [email protected]

Tel: +358-50-3676058 (Fince, İngilizce, Rusça, Almanca) E-Posta: [email protected]

Sanatsal ve teknik konularda iletişim:

Tel: +32 9 3690263 (Flamanca, Fransızca, İngilizce) E-Posta: [email protected]

Tel: +34 93 4238787 (İspanyolca)

E-Posta: [email protected]

Tel: +90 312 2510356 (Türkçe, İngilizce)

E-Posta: [email protected]

Tel: + 381 11 653243 (Sırpça, Hırvatça, Bulgarca, Rusça)

E-Posta: [email protected]

Exlibris hakkında genel bilgilere ve bu konudaki diger linklere aşagıdaki sitelerden ulaşılabilir: http://www.aed.org.tr http://www.pdb.be/graphia http://www.natur.cuni.cz/exlibris http://www.karaart.com adresinde ise exlibrisin 1470 den bu yana geçirdigi tarihsel süreç bulunabilir.

8.Jüri Üyeleri:

Martin R. Baeyens, Exlibris sanatçısı, Gent Royal Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Tasarım Bölümü ögretim üyesi (Belçika). Rastko Ciric, Sanatçı, Belgrad Üniversitesi, Uygulamalı Sanatlar Fakültesi, Grafik Sanatlar Bölümü başkanı (Yugoslavya). Catherine de Beukelaer, Gravür Merkezi Yöneticisi, La-Louvière, Belçika. Benoît Junod, Exlibris koleksiyoncusu, Özgün Baskıresim uzmanı ve sergi küratörü (İsviçre). Claudine Karolyi, Ulusal Avusturya Kütüphanesi Exlibris Kolleksiyonu Yöneticisi, Viyana, Avusturya Tony Oost, Sint-Niklaas Exlibris Müzesi müdürü (Belçika). Francesc Orenes, Sanatçı, Barselona Ünv., Grafik Sanatlar Bölümü ögretim üyesi (İspanya). Hasip Pektaş, Exlibris sanatçısı, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü ögretim üyesi, AED başkanı (Türkiye). Olli Ylönen, Gazeteci, İletişim dersleri ögretim üyesi, Finlandiya Exlibris Dernegi başkanı (Finlandiya). Jüri başkanı Tony Oosttur.

9.Ödüller

Birincilik Ödülü : Ankara Exlibris Dernegi Ödülü 1500 Euro İkincilik Ödülü : 1000 Euro Üçüncülük Ödülü : Sint-Niklaas Kenti Ödülü 500 Euro Dördüncülük Ödülü : Finlandiya Exlibris Dernegi Ödülü 500 Euro Jüri Özel Ödülü: Bilgisayar tasarımının temel olarak kulanıldıgı en iyi karışık teknige: 1000 Euro FINALE Foundation Özel Ödülü, Lausane: En iyi erotik Exlibrise 1000 Euro (Bireyler ve kuruluşlar toplam 1500 EURO'nun altında olmamak koşulu ve jürinin kararıyla özel ödül verebilirler.) Jüri uygun gördügü sanatçılara Onur Ödülü (Mansiyon) verebilir. Uygun exlibris bulunmazsa jüri ödül vermeyebilir.

10. Exlibrisler, özgünlük, konu, resim, yazı bütünlügü yanında sanatsal ve teknik nitelikler acısından da degerlendirilecektir. Son karar jüriye aittir. Jüri şu konulara dikkat edecektir:

-Sanatçısı tarafından tasarımda kullanılan dijital resim ve yazı karakterleri gibi ögelerin özgünlügü, -Dijital teknolojinin yaratıcılıkta kulanımı ve geleneksel tekniklerle karışımı. -Yazı ve resim arasındaki ilişki, komposizyon. -Baskı kalitesi ve teknik yetkinlik.

11. Ödül alan ve sergilenmeye deger bulunan exlibrisler Mart - Haziran 2006da Belçika Sint-Niklaas, Agustos 2006de İsviçre Nyon, Kasım 2006de Türkiye Ankarada sergilenecektir. Exlibrislerin ikinci baskıları, Barselona ve Lozanda paralel sergiler için kullanılacaktır (tarihleri daha sonra belirlenecektir).

12. Ödül ve sergileme alan exlibrislerin yer aldıgı katolog basılacak, katalogda exlibrisi yer alan katılımcılara birer adet gönderilecektir. Bu sanatçılardan postalama ücreti istenecektir. Katalog için bazı snatçılardan çalışmalarının yüksek çözünürlü taramaları istenecektir. Katalog internette de yer alacak ve CD Rom olarak hazırlanacaktır.

13. Exlibrisler, taahhütlü posta gibi postalanmalı ve dagıtımda zarar görmeyecek bir biçimde gönderilmelidir. Yarışma için gönderilecek exlibrisler iade edilmeyecek organizatörlerde kalacaktır. Organizatörler, exlibrisleri yayımlama, promosyonlarda ve basın metinlerinde ücretsiz olarak kullanma hakkına sahiptir. Yarışma sonuçları, Uluslararası Exlibris Dernekleri Federasyonu (FISAE) üyesi tüm derneklere gönderilecektir.

14. Katılımcılar, aşagıdaki formu doldurup exlibrisleri ile birlikte kısa özgeçmişlerini göndereceklerdir. (Form, http://www.aed.org.tr/fisae.eng.html adresinden de alınabilir.) Seçilen konu ile ilgili bilginin yanında exlibrisin yapıldıgı kişi ya da kuruluşa ait bilgilerin de verilmesinde yarar vardır.

15. Katılımcılar, yarışmaya katılmakla koşulları ve jüri kararlarını kabul etmiş sayılırlar.

FISAE Uluslararası CGD Exlibris Yarışması Katılım Formu (Form İngilizce, Fransızca ya da Almanca doldurulmalıdır.)

Son Katılım Tarihi: 1 Aralık 2005 Adres: FISAE Ex-libris Competition Internationaal Exlibriscentrum Zwijgershoek 14, B-9100 Sint-Niklaas, Belgium

aç-kapa İçeriğin rss beslemesi kullanımda değil Yorumlar

İçeriğe kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz buradan ekleyebilirsiniz.


yeni üyelik | şifremi unuttum

üyeler Son Kahramanlar...

stats Kimler Burada? web stats

Son 1 dakika içinde MMIstanbul' da 54 (50 kayıtlı, 4 ziyaretçi) kullanıcı varmış. Login durumda olanlar aşağıda:

...

Blog Bölümü Blogevi.com'a Taşınıyor

Selam arkadaşlar MMIstanbul'da , tasarımcı ve programcıların blog yazılarını "feedleyerek" MMIstanbul okurlarını MMIstanbul dışın ...

7.500'üncü üyemiz Cem Koç!

Neler Yapılabilir?

500 Hatası Hakkında!

Reklam, MMIstanbul ve Yeni Projeler (Durumumuz Bu Tarzında)

coldfusion mysql ubuntu
 
sponsor adobe istanbul