İçeriğin rss beslemesi kullanımda değil Soru - Cevap Bölümü / Kategori: Video - Ses

29/04/2010 - 12:55:55 cevap (1) Okunma : 8800 Bu yazıyı 0 kişi tuttu.

Adobe Soundbooth ile arka plan sesini temizleme

Merhaba arkadaşlar ben video çekimlerinde bulunan istenmedik sesleri yok etmek istiyorum. Adobe soundbooth ile yapabileceğimi okumuştum denedim ama olmuyor.

Yani arkada uğultu falan varsa onlar temizleniyor fakat arasıra çıkan sandalyeden gelen sesler ve kameranın arada ani hareket durumunda çıkarmış olduğu sesler yok olmuyor.

Yani bu sesler varken aynı anda öğretmeninde sesi çıkıyor sesi yok etmek istediğimde öğretmenin seside gidiyor. Acaba öğretmenin sesine zarar vermeden istenmeyen ve arada çıkan sesleri temizleyebilirmiyim.

Yani video dosyalarımı sony vegas ile düzenliyorum vegasın bu işi yapacak bir plugin i varsa onuda tavsiye edebilirsiniz. Yardımcı olursanız çok sevineceğim. Herkese iyi çalışmalar.

adres madran profilini göster
Orçun Madran 12.08.2009 18:45:18
En iyi cevap mı ?

Teknik olarak aynı kanal üzerinde aynı frekans aralığındaki seslerin ayrıştırılması pek mümkün değil. Geriplandaki düşük seviyedeki sesler sizinde belirtiğiniz gibi filitrelenebilir ancak sandalyenin çıkardığı ses yüksek seviyede olduğunda ana temaya zarar vermeden bunu yok etmeniz imkansız. Aklıma gelen çözüm, mümkünse o bölümün yeniden seslendirilmesi ve eski kaydın ilgili bölümüne yapıştırılması. Sizin örneğinizde konuyu anlatan öğretmeni yeniden konuşturma şansınız var ise bu bir çözüm olabilir.

Özellikle ortam kayıtlarında bu ve benzeri sıkıntıları en aza indirmek için bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Örneğin sınıf ortamında dersi anlatan öğretmenin bir kaydı yapılacak. Öğretmenin senini direkt video kameranın üzerindeki mikrofondan almak yerine video kameraya haricen bağlanan bir yaka mikrofonunu kullanmak (mümkünse kablosuz) daha sağlıklı olacaktır. Öğretmen sabit olarak duruyorsa, hemen ön tarafa yine harici bir mikrofon yerleştirilebilir. Bu şekilde mikrofonun kazanç oranı düşük tutularak ağırlıklı öğretmenin sesine odaklanmak mümkün olabilir. Video kamera ve benzeri cihazlardaki yerleşik mikrofonlar çok geniş bir açıda kayıt yapmaktadırlar. Temel sorun bundan kaynaklanmaktadır.

aç-kapa Bu Yazıyı Tutanlar

bu yazıyı tutan kimse yok.

yeni üyelik | şifremi unuttum

üyeler Son Kahramanlar...

stats Kimler Burada? web stats

Son 1 dakika içinde MMIstanbul' da 55 (50 kayıtlı, 5 ziyaretçi) kullanıcı varmış. Login durumda olanlar aşağıda:

...

Blog Bölümü Blogevi.com'a Taşınıyor

Selam arkadaşlar MMIstanbul'da , tasarımcı ve programcıların blog yazılarını "feedleyerek" MMIstanbul okurlarını MMIstanbul dışın ...

7.500'üncü üyemiz Cem Koç!

Neler Yapılabilir?

500 Hatası Hakkında!

Reklam, MMIstanbul ve Yeni Projeler (Durumumuz Bu Tarzında)

coldfusion mysql ubuntu
 
sponsor adobe istanbul