İçeriğin rss beslemesi kullanımda değil Soru - Cevap Bölümü / Kategori: Oyun

29/04/2010 - 10:46:19 cevap (5) Okunma : 17971 Bu yazıyı 2 kişi tuttu.

AS3 de Çengel Bulmaca nasıl yapabılır?

AS3 ile Çengel Bulmaca yapmam gerekiyor.

Çok araştırdım croosWord diye extension buldum ancak o da kare bulmaca yapıyor.

Elinizde örnek var mı?

Yada nasıl bir noktadan başlamalıyım yardım ederseniz sevinirim.

AS2 ile birçok örnek mevcut ama kodlar çok karışık olduğu için anlamadım.

adres ikilem profilini göster
ikilem ikilem 17.12.2008 16:46:46
En iyi cevap mı ?

Biraz uğraştım ama bu çalışmada şöyle bir problemim var. Kullanıcı hangi soruyu seçerse o sorunun TEXT leri boyanıyor. Sorun çakışan kutularda, ben hangisi seçilirse o öne gelsin dedim, ama öne gelince eğer çakışan kutuda birşey yazıyorsa kapatıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?

İkincisi başka bir soruya tıklayın o soru yanıyor ama diğerlerinin rengini yine beyaz yapmam lazım, ancak her MC de farklı sayıda textbox var. Bunu nasıl yaparım?

Not: Amaç çengel bulmaca yapmak.

Ekli Dosyalar

Dosyalara ulaşabilmek için, üye iseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.

  • deneme.fla
adres Salih Dincer profilini göster
Salih Dincer 17.12.2008 19:13:15
En iyi cevap mı ?

1.'de itemChange fonksiyonu içindeki döngüye şu satırı yazmanız yeterli:

setChildIndex (root["kutu"+[tutulanSayi]], numChildren-1);

2. için ise bir tane sıfırla() fonksiyonu yapıp orada hepsini beyaz yaptıktan sonra aynı döngü içinde ilk olarak bu fonksiyonu çağırabilirsiniz...

adres Safakizilkaya profilini göster
Safa kızılkaya 17.12.2008 19:32:09
En iyi cevap mı ?

3 yolu var. Statik yarı statik ve dinamik.

Statik yöntemde, önce bir çengel bulmaca şablonu hazırlarsın. Sonra soruları ve varsa resimleri bu bulmacadaki karelerine yerleştirirsin, sonra da soru yanıtlarını (a-z) dizilimde bir mc seti ile takip edersin. mc'lerin instance_name'leri de a-z diziliminde olur. yanıt şartını bu dizilimi doğrulayarak oluşturursun.

örneğin, soru: Oğulları Kerbela'da öldürülmüş halife kimdir?

yanıt: (A)+(L)+(İ)

Kullanıcı cevap kutucuğuna klavyeden harf girer. Uygulama ise bu harfe karşılık gelen movie_clip'i cevap kutucuna atar.

Kullanıcı Yanıtı doğrula butonuna bastığında ise Uygulama sözkonusu cevap kutucuklarının toplandığında hangi cevabı vermesi gerektiğini baz alarak yanıtı doğrular ya da yanlışlar.

Yanıtı nasıl doğrular?

ALİ adı 3 harften oluştuğuna göre, cevap kutucuklarının toplamı da 3 olur. Uygulama bu üç kutucuga girilmiş harflerin mc adlarını toplar ve o kutucuklara karşılık gelen sorunun yanıtı ile kıyaslar. Doğruysa harf grubu yeşil olur, yanlışşa kırmızı olur.

Bulmaca çözülünceye dek bu böyle gider.

Statik olduğu için her farklı bulmaca ile ayrı ayrı uğraşman gerekir.

Yarı Statik olan yöntemde sorular, yanıtlar ve soru kutucukları ve yanıt kutucukları ve varsa resimlerin dizilimi XML ve benzeri bir veri kaynağından seçilir. Kullanıcı farklı bulmacalar arasında gezinebilir. Ama cevap doğrulama yöntemi yukardaki gibidir.

Dinamik olan yöntem ise regular expression ve ilişkisel randomizasyon ile multidimensional arrayler konusunda epey bir kasmayı gerektirir. Bu AS3 alanında da olabildiğine derinleşmeni zorunlu kılar. Sen bilirsin.:)

adres Salih Dincer profilini göster
Salih Dincer 18.12.2008 00:40:11
En iyi cevap mı ?

Ben bu uygulamanın dinamik olanın çok zor olmayacağını düşünüyorum. Hatta dinamik olanı statik olandan çok daha kolay. Ama dinamikten kasıt kelime üretmekse bir dilbilgisi motoruna ihtiyaç var. Bu hem gereksiz olur hem de boşa vakit kaybı...

Mutfakta ihtiyaç duyacağımız olan şu temel malzemeler elimizdeyse 1 saat içinde yemeğimiz hazır (kaba haliyle ama sofrası vakit alabilir):

  • Kelime sözlüğü
  • Rasgele sayı üreteçi
  • Çift katmanlı harf kutusu

Tamam, şimdi diyeceksiniz anlatması kolay yap da görelim...:)

Ama biraz düşünürseniz gerçekten kolay. Yani sözlükten rasgele bir kelime seçip bunu sahneye yerleştirmek, sonra içindeki bir harfi baz alarak ikinci bir kelime, üçüncü ve bir diğerini sahneye yerleştirmek çok zor değil. En azından Safa'nın yaptığı harika "benzersiz rasgele sayı üreteçi" gibi bir şey...

Sonra tek harfi temsil eden bir MC.class düşünün. Bu çift katmanlı ve bir katmanda textbox, diğerinde inputbox var. Seçilen kelimeler arkaplanda ilişkilendirildikten sonra harf harf sahneye bu MC'lerin textbox'ına işlenir. Ama mouse ile işaretlenemeyecek ve rengiyle görülemeyecek bir şekilde.

En son doğrulama yapılırken kurulmuş sahne üzerindeki textbox ve inputboxlar karşılaştırılır. Doğru sayısı bulunan kelimenin harf sayısına eşitse inputbox'lar silinir ve textboxlar farklı renkte görünür hale getirilir. Yani bir daha girişe izin vermez. Hepsi bu kadar çok fazla array kullanmaya gerek yok. Her şeyi sahnede kuracaksınız ama OOP şart.

Bu yazdıklarım yanlış anlaşılmasın lütfen, sadece vizyon genişletmek istedim...

adres Safakizilkaya profilini göster
Safa kızılkaya 18.12.2008 09:10:19
En iyi cevap mı ?

Aslında bu çengel bulmaca (Swedish style crossword) meselesi ABD'de ve Avrupa'da öğrencilerin dilbilgisi ve kelime hazienesini genişletmek için yaygın bir biçimde bir ders aracı olarak kullanılıyor.

Bizde öğrencinin bulmaca çözmesi avarelik olarak görüldüğü için okullar ve öğretmenler bu konuya soğuk, Çengel bulmaca kahve köşelerine ve bulvar gazetelerine mahkum ne yazık ki.

Ders aracı deyince Java ile yapılmış harika çengel bulmaca yazılımları var. Şu linteki örneği indirip incelemekte fayda var.

Link:CrossWord Builder

aç-kapa Bu Yazıyı Tutanlar

yeni üyelik | şifremi unuttum

üyeler Son Kahramanlar...

stats Kimler Burada? web stats

Son 1 dakika içinde MMIstanbul' da 55 (50 kayıtlı, 5 ziyaretçi) kullanıcı varmış. Login durumda olanlar aşağıda:

...

Blog Bölümü Blogevi.com'a Taşınıyor

Selam arkadaşlar MMIstanbul'da , tasarımcı ve programcıların blog yazılarını "feedleyerek" MMIstanbul okurlarını MMIstanbul dışın ...

7.500'üncü üyemiz Cem Koç!

Neler Yapılabilir?

500 Hatası Hakkında!

Reklam, MMIstanbul ve Yeni Projeler (Durumumuz Bu Tarzında)

coldfusion mysql ubuntu
 
sponsor adobe istanbul