İçeriğin rss beslemesi kullanımda değil Soru - Cevap Bölümü / Kategori: 3D

28/04/2010 - 18:42:30 cevap (11) Okunma : 11904 Bu yazıyı 0 kişi tuttu.

Bir yerin 360derece tanıtımı nasıl yapılır?

etiketler : 360 derece tanıtım

Merhaba

http://www.360tr.com/dolmabahce/

linkteki gibi bir yeri tanıtmak amacıyla proje yapmak için neler kullanılabilir ve hangi yazılım/yazılım araçlarını önerirsiniz?

adres spinoza profilini göster
Adnan ER 03.12.2008 15:43:47
En iyi cevap mı ?

Epeyce zor, tek kişinin halledemeyeceği türden. Ama imkansız değil.

İşin üç ayağı var:

Birisi görüntüleri çekecek olan fotoğraf makinası. Bu makinalar özel lenslere sahip makinalar, fisheye lens olarak anılıyorlar, Türkçe'ye balıkgözü objektif şeklinde tercüme edebiliriz. 600 $'a kadar var bunlardan.

İkincisi programlama. Flash ile yapılabilir, ki bu konuda bilgi sahibi değilim çok fazla. Ancak çok da karmakarışık olduğunu düşünmüyorum.

Üçüncüsü de After Effects. After Effects'le nasıl olabilir? After Effects'in CS4 versiyonunda fisheye makina ile çektiğiniz görüntüleri, After Effects Sctipts ile işleyebilirsiniz, mekanı gezilebilir hale getirebilirsiniz. İşin kurgu kısmı yani. Daha sonra bu projeyi Flash'a import etme şansınız var Keyframe'lerle birlikte.

Toplamda, her halükarda Flash olmadan böylesi bir şeyin imkanı yok.

adres mtulgar profilini göster
Muttalip TULGAR 03.12.2008 15:50:33
En iyi cevap mı ?

Bu tür çekimleri yapmak gerçekten fotoğrafçıların işi. İşin içinde panaromik çekim tekniğinin tüm hünerlerini gösterme zorunluluğu var. Farklı ışık noktaları olacağı için çekimin manuel modda yapılması gerekiyor. 10-20 mm geniş açı objektifte işinizi görebilir. Tabii 360 derece dönebilen başlığı olan bir tripod olmadan bu işi yapmak hayal...

20-100 kare arası fotoğraf çekimi yaptıktan sonra bu görüntüleri birleştirecek yazılıma ihtiyaç var. Bunun temelinde de javascript kodlara ihtiyacınız var.

adres Ebru_z profilini göster
Ebru -- 03.12.2008 15:56:30
En iyi cevap mı ?

peki fotograflama işini yaptık diyelim, benim asıl merak ettiğim ondan sonraki aşama. ve zoomlama işi nasıl yapılıyor. Biraz bilgi verebilir misiniz? bir de tabi değişiklik yapılabilir mi? yani gerçekte olmayan bir ekleme ya da olan bir şeyin farklı renkte görünmesini sağlamak gibi?

adres spinoza profilini göster
Adnan ER 03.12.2008 17:05:11
En iyi cevap mı ?

Söyledikleriniz gerçekten zor işler. Ben işin kod ve programlama kısmı hakkında bir şey söyleyemem ama, bildiğim kadarıyla zoom'lama mümkün. Ajax veya Flash olmalı. GoogleEarth mantığı.

Ancak, başka bir nesne eklemek için, öncelikle fotoğrafları video haline getirmeniz ve ardından videoyu işlemieniz gerekecektir. Veya tek tek her kare fotoğrafa nesne eklemek gerekecektir ki bu da epeyce süre eder.

Bu fotoğraflama yönteminde yüzlerce kara fotoğraf çekiliyor. Dolayısıyla, fisheye ile çektiğiniz fotoğrafları video haline getirirseniz (ki bu bir yoldur) işlemek çok daha basit olacaktır. Kamera hareketi izleme (Camera Matchmoving) programları var, onlar bu iş için idealler. Ancak, ekleyeceğiniz şeyin gerçekçi durması için ışık ve gölge gibi iki önemli etkeni de gözardı etmemeniz gerekiyor ki bunun için de 3D modelleme programlarına ihtiyaç var, özellikle 3D Studio Max ya da Maya olabilir. 3D Studio Max bu iş için ideal. Ekleyeceğiniz nesneyi tasarladıktan sonra, Boujou adlı programda Camera Matchmoving işini halledebilir, daha sonra JPEG Sekans Render alabilirsiniz. Ya da buna gerek duymadan sadece kamera hareketlerini (eklediğiniz nesnenin düzgün görünmesi için) After Effects'e import edebilirsiniz.

Ancak dediğim gibi, en az 3 aşaması var işin. Hele ki dışarıdan nesne eklenecekse mekana, bu daha da uzun sürecektir.

Şurada da bir şeyler var, belki işinize yarar.

adres spinoza profilini göster
Adnan ER 03.12.2008 17:13:26
En iyi cevap mı ?

Ben galiba tam ve kesin cevabı buldum: Şöyle bir şey varmış: Flash Panorama Player adı altında. fiyatı 40 euro.

http://flashpanoramas.com/player/

Bununla halledebilirsiniz işinizi, işin player kısmını. Velakin, kodlama gerekecektir yine her halükarda. Başka nesne eklemek ise daha uzun bir iş.

Bunun yanında, Photoshop & SilverLight ile ilgili bir şeyler de var:

http://daron.yondem.com/tr/CategoryView.aspx?category=Photoshop

adres Salih Dincer profilini göster
Salih Dincer 03.12.2008 19:18:26
En iyi cevap mı ?

Bahsettiğiniz sitede PaperVision'nu kullandıklarını tahmin ediyorum. Çünkü tam ekran yapınca küçük gruplar halinde kıpırdanmayı hissettim.

Aslında kendiniz tek resim halinde getirilmiş bir panaroma ile de yapabilirsiniz. Bu Flash'da çok zor değil ama çok gerçekci de olmadığını itiraf etmeliyim. Eğer sanal 3B bir nesne (örneğin kare) üzerine giydirince daha gerçekçi oluyor. PaperVison'da aşmışlar zaten...

Eğer Dolmabahçe Sarayı'ndaki gibi kaliteli bir şey yapacaksanız kendi etrafında bir kaç saniye içinde otomatik dönen düzenekler var. Tabi arkadaşların dediği gibi üzerindeki fotoğraf makinasına balıkgözü bağlamak da şart. Çünkü üst ve alt (üçayağın olduğu alan hariç) ile 360 dereceden bahediyoruz! Ama pozlanmayı kısa tutmalı çünkü bahsettiğiniz sitedeki gibi insanlar hayalet oluyor...:)

Neyse siz zaten yazılım kısmını sormuşsunuz. İsterseniz şöyle yapalım, önce PaperVision'u biraz araştırın sonra biz takıldığınız noktalarda yardımcı olalım.

adres spinoza profilini göster
Adnan ER 12.12.2008 16:45:10
En iyi cevap mı ?

Her şeyi çöpe atalım, Photoshop CS3 ve CS4 ile bu işi becerebiliyoruz biz, evet. Sadece Photoshop yetiyor. Flash'a, ActionScript'e ve diğerlerine gerek yok, sadece Photoshop CS3/4.

adres onurolce profilini göster
Onur Olce 13.12.2008 01:40:54
En iyi cevap mı ?

Merhaba! Uzun süre önce bende bu konu ile ilgili araştırma yapmıştım. Hatta bir örnek bile yapmıştım ve arkadaşların olmazsa olmaz dediği Flash ile değil JAVA Applet kullanarak. Tabi burada 3 önemli gereksinimin olacak; 1. FishEye denilen objektife sahip bir fotoğraf makinası (Aslında bu objektif dijital fotoğraf makinaları için olanı oldukça pahalı, ama iyi bir fotoğrafçıyla anlaşabilirsen onlar senin için kendi makinalarıyla karelerini çekebilir ve 50-100 YTL ye sana verebilirler. Ben Eskişehir'de yaptırmıştım bu işlemi) 2. Çekmiş olduğun bu fotoğrafları birleştirme işlemi (Bunun içinde eğer PhotoShop gibi fotoğraf düzenleme programını iyi derecede bilmiyorsan, birleştirmeyi çok profesyonelce yapan programları da google 'dan "Photo Stitch" aramasıyla bulabilirsin.) 3. Birleşik hale gelmiş tek fotoğrafı Java Applet veya Flash ile gösterme işlemi (Aslında sana kendi yaptığım ve kullandığım tüm sınıfları göndermek isterdim fakat örnek uygulamam geocities.com da kayıtlı olduğu ve bu siteyede uzun süredir erişim sağlayamadığımdan yardımcı olamıyorum fakat yine google dan "360 panaromic viewer" diye arattırma yaparsan birçok bileşen bulabilirsin, hatta ücretsiz olanlarıda..)

Beyaz Sarayın görüntülerini hazırlamış olan firmanın çalışmalarına da www.ipix.com 'uda fikir edinmek için inceleyebilirsin.

Kolay gelsin Onur

adres Salih Dincer profilini göster
Salih Dincer 13.12.2008 09:35:45
En iyi cevap mı ?

Sanırım soruyu soran arkadaş, panaromik fotoğrafların nasıl yapılacağından çok bunu Flash ve benzeri ortamları kullanarak nasıl sunum yapacağını sormakta...

adres Ebru_z profilini göster
Ebru -- 15.12.2008 14:01:38
En iyi cevap mı ?

Evet, diğer programlarda fotografları çekiyorsunuz program sizin için birleştiriyor sanırım. Ben örneğin papervision ile nasıl yapılacağını merak etmiştim daha çok...

adres hastekking profilini göster
mustafa süleyman 22.04.2009 22:35:31
En iyi cevap mı ?

arkadaşım ben bu işe cok meraklıyım ne fotoraf cekmekten anlardım nede flas bilgim vardı.hiç kimseden yardım almadan ilk panoramı kendi tabirimle(dönen resim)mi mi 5 dk da yaptım 3 dk resim çektim daha sonra adobe imagısda resimleri birleştirif gif resmi yaptım.tekniğim şuydu fotoraf makinesini(cep tel kul.)merkezide sayarak etrafımda 8 kere dönüm 8 kare cektim daha sonra bunları sırayla geçeçek sekilde gifyaptım ilk denenem için güzel oldu.yani anlıyacagınız zor bisey değil ama benimki biraz farklı oldu.

aç-kapa Bu Yazıyı Tutanlar

bu yazıyı tutan kimse yok.

yeni üyelik | şifremi unuttum

üyeler Son Kahramanlar...

stats Kimler Burada? web stats

Son 1 dakika içinde MMIstanbul' da 54 (50 kayıtlı, 4 ziyaretçi) kullanıcı varmış. Login durumda olanlar aşağıda:

...

Blog Bölümü Blogevi.com'a Taşınıyor

Selam arkadaşlar MMIstanbul'da , tasarımcı ve programcıların blog yazılarını "feedleyerek" MMIstanbul okurlarını MMIstanbul dışın ...

7.500'üncü üyemiz Cem Koç!

Neler Yapılabilir?

500 Hatası Hakkında!

Reklam, MMIstanbul ve Yeni Projeler (Durumumuz Bu Tarzında)

coldfusion mysql ubuntu
 
sponsor adobe istanbul