İçeriğin rss beslemesi kullanımda değil Soru - Cevap Bölümü / Kategori: eLearning

29/04/2010 - 14:27:44 cevap (36) Okunma : 58546 Bu yazıyı 3 kişi tuttu.

interaktif Matematik Öğretimi

E-öğrenme denilen şeyi doğru anlamışsam eğer interaktif öğretim methodu için biçilmiş kaftan.

Peki bana bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

e-öğrenme denilen şey matematiğe nasıl uyarlanır?ne bilmek ve ne kadar bilmek gerekir?

Tek amaç matematiği öğrencilerime görsel olarak sunup anlamalarını kolaylaştırmak.

Birkaç tüyo alsam gerisini getiririm sanırım :) cvplarınız için teşekkürler

 1 2 3 »  son »
adres ozdemit profilini göster
tolga özdemir 15.06.2007 15:55:58
En iyi cevap mı ?

interaktif öğretim metodu konusunda bilgin var sanırım, bence bunu biliyorsan cevaba da yakınsın.

Ama sorduğun soru çok kompleks ve uzun cevaplar gerektiriyor.

Sorunu bir kez daha açıklarsan sana yardımcı olmaya çalışalım. Ama ufak bi tüyo istiyorsan, e-learning projeni yaparken kendine şunu sor: 'Öğrencilerinin yerinde olsan, sen nasıl bir modelle öğrenmek isterdin o konuyu?'

Kolay gelsin...

adres zehradoruk profilini göster
Zehra Doruk 15.06.2007 17:43:54
En iyi cevap mı ?

Matematik e-öğrenme ile yani uzaktan elektronik yöntemlerle, görselleştirip etkileşimlerle süsleyip; metaforik ya da animatif olarak sunmaya en elverişli alanlardan birisi.

Vitamin eğitim cd lerini incelediniz mi bilmiyorum. Erişebilirseniz matematik modüllerini incelemenizde fayda var. Ayrıca internet üzerinden de erişebileceğiniz örnekler içeren bir kaç siteyi aşağıda linkliyorum.

1. http://bep.meb.gov.tr/eicerikDis/default.aspx?ders=6561 Sebit (Vitaminlerin yaratıcısı firma) ile MEB işbirliği ile hazırlanan portalde Matematik ile ilgili etkileşimli içeriklere ulaşabilirsiniz: Sayfada Dersler açılır seçenek kutusundan Matematik 5, 6, 7, veya 8'i seçin; Ünitelerden seçiminizi yapın ve ekranda ünite ile ilgili açılan bilgilerden Çoklu ortamda ders işleyişi alanından 'Dersi Başlat' butonuna tıklayın.

2. http://skoool.meb.gov.tr/keystage3.aspx?id=65 intel ve MEB işbirliği ile ingilizce olan Skool portalinin türkçesi. Matematik ile ilgili etkileşimli içerikleri siteden inceleyebilirsiniz.

3. http://www.think.com/tr/ Ayrıca Oracle tarafından uluslararası hazırlanmış portalin türkçesi. Burada hazırlanmış içeriklere erişebilmeniz için okulunuzun bilgileri ile üye olmanız gerekiyor.

Başarılar..

adres foxmuld3r profilini göster
foxmuld3r 15.06.2007 18:04:55
En iyi cevap mı ?

Yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim. muhakkak interaktif öğretim için yapılmış çalışmaların birçoğunu inceledim ancak benim yapmak istediklerimle örtüşmediğinden ben kendim yapmak istedim. formatik olarak empati yoluyla nasıl öğretmem gerektiğinin düşüncesi zaten sahip olman gereken meslekî bir nitelik ama bu niteliği interaktif ortamda uygulanabilir kılmak için sahip olmam gereken teknik alt yapı ne olmalıdır? asıl sorum bu. Bu sorununda muhakkak çok genel bir cvbı olması ihtimaline karşın içinden en kolayını söylemenizi rica ediyorum.

Zehra Hanım'ın paylaşmış olduğu linkleri incelediğimde ki bir tanesini incelemiştim sadece think.com merak uyandırdı o da sanırım okulumun kayıtlı olmamasından kaynaklandı :) kayıt için bekliyoruz :) Dikkat ederseniz çok sığ tekniklerle öğretim uygulanmaya çalışılıyor ve bu bana garip geliyor. Öğrencim bu adamın sesini dinleyeceğine benim sesimi dinler zaten, boşa mı maaş alıyoruz bu bir interaktivite değil yalnızca video klip. sanırım söylemek istediklerimi anlatmakta güçlük çekiyorum. yukarda yazdıklarım zannımca biraz açıklayıcı oldu. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim, saygılar...

adres kaghast profilini göster
Kemal Şahin 15.06.2007 19:06:39
En iyi cevap mı ?

Konuyla ilgili yapmak istediklerini anladım. Haklı olduğun taraflar çok fazla. Heyecanın ve isteğin bende büyük bir ilgi uyandırdı :)

Şu an çalıştığım okulda da öğretmenlerle ortak benzer bir çalışma yapıyoruz. Bulunduğum okulda Bilgisayar Destekli Eğitim Biriminde öğretmenlerin senin taleplerine yakın beklentilerini karşılamak için yoğun bir tempo içersindeyiz.

Aslında senin ihtiyacınında cevabı bu noktada. Her okulun kendi BDE birimi olmalı ve bu öğretmen teknoloji kullanımında bu birimden destek almalı. Yeni teknolojik öğretim metodlarını bu birimle senkronize çalışarak yapmalı. Benim hedeflerimden biri bunun gerçek olabileceğini göstermek olduğu için bu yönde çalışmaya devam ediyorum. ;)

Herneyse ... şimdi senin istediğine tam olarak gelirsek; temel olarak en genel anlamda öğrenmek gereken bir kaç program ve programlama dili var. Yine genel bir cevapla Adobe Flash ve action script diline ne kadar hakim olursan kendi yapmak istediğin materyalleri tasarlayabilirsin.

Bunun dışında benim özelime bir mesaj atarsan sana çalıştığım okulda yaptığım materyallerden 1-2 tanesini gönderebilirim. Aralarında matematiğe uyarlanmış çok sağlam bir pacman oyunu da var hehehe )

Bir de bu sezon GNR kitap ile beraber çalışarak çıkardığımız matematik tatil kitapları var. Bu kitaplarla birlikte bir eğitim oyunu cd'si hediye ettik. Bu cd'de birbirinden farklı matematik oyunları var. www.gnrkitap.com adresinden birkaç oyunun demosunu görebilirsin.

adres ozdemit profilini göster
tolga özdemir 15.06.2007 19:42:30
En iyi cevap mı ?

interaktifliten düşündüğün şey kesinlikle doğru. Ama kaçırdığını düşündüğüm bir nokta var bu da e-öğrenmenin aslında bir uzaktan öğretme modeli olduğu, sonuçta bilgiyi bir şekilde sunman gerekiyor.. Ama interneti sana sunulan komple bir çözüm olarak görürsen, aslında forumlar ve video&ses desteği ile çok daha etkili akılda kalıcı dersler çıkarabilirsin.

Sana bu tarz bir ders için sen ne düşünürsün nasıl olmasını istersin diye sormuştum. Ben, matematik dersinin olabildiğince somutlaşmasını isterdim mesela. Bazı kavramları, gerçek hayatta nasıl kullanabildiğimi görmek isterdim ve tabii ki o yaşlarda oyun oynamak isterdim.

Bu konuda kendini geliştirmek istiyorsan eğer, amazon'a girip 'instructional design' kelimelerini aratman yeterli..

adres zehradoruk profilini göster
Zehra Doruk 15.06.2007 21:05:54
En iyi cevap mı ?
...formatik olarak empati yoluyla nasıl öğretmem gerektiğinin düşüncesi zaten sahip olman gereken meslekî bir nitelik ama bu niteliği interaktif ortamda uygulanabilir kılmak için sahip olmam gereken teknik alt yapı ne olmalıdır?

Sorunuzun çok kısa ve net yanıtı: Adobe Flash. incelemeniz için ilettiğim sitelerdeki e-öğrenme ürünlerinin etkileşimli ve animasyonlu alt yapısı neredeyse tamamen bu programdır. Ayrıca yine Adobe firmasının Captivate isimli farklı bir programı daha var. Bu program daha çok program eğitimleri ya da tanıtımları hazırlamak için tasarlanmış olsa da, senaryo ve navigasyon için sunduğu ara birim içerisine Flash ile geliştirdiğiniz uygulamaları yerleştirerek, en azından e-öğrenme olarak hazırlamayı planladığınız içeriklerin paketlenmesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Size ayrıca standart uyumluluk gibi avantajlar da sağlayacaktır.

Ayrıca illüstrasyon hazırlama, imaj editleme, video prodüksiyon, ses kayıt ve editleme işlemleri için de pek çok farklı program var önerilebilecek.. Burada sıralamayacağım hepsini. Kaliteli bir iş çıkartmak istiyorsanız, kaygınızı öyle değerlendiriyorum, öğrenmeniz gerekecek pek çok farklı araç ve teknoloji olacak Flash'a destek olarak.

Bütün bu işleri, incelemeniz için gönderdiğim örnekleri hazırlayan firmalar farklı alanlarda özelleşmiş bir ekiple gerçekleştiriyorlar. Size çok sığ işler gibi gelmiş olabilir, ama sizin izlediğiniz örneklerin her bir karesinde iş yoğun süreçler mevcut. Bu ekiplerin de en önemli üyeleri eğitim / öğretim tasarımcıları. Yani yapmayı planlayacağınız her türlü oyun / simülasyon / animasyon vb içerikleri senaryolaştırarak, son ürünü hazırlayacak kişilerin anlayacağı dile dönüştürmekle görevli kişiler, Özdemit'in de özellikle belirtmek istediği konu bu. Bu alanı da göz ardı etmemekte fayda var.

Kemal'in belirttiği gibi okullarda BDE birimlerinin kurulması ve bu birimlerin sizin gibi bilinçli ve hevesli öğretmenlerle ortaklaşa çalışma başlatmaları ne iyi olurdu. Ama bunun ülkemiz şartlarında yakın zamanda özel okul ve kolejler haricindeki okullarımızda gerçekleşmesi ihtimali bana iyimser bir tablo gibi geliyor.

Bahsettiğim teknolojilerle ilgili olarak mmistanbul/makaleler bölümünde bir inceleme yapabilirsiniz. Merak ettiklerinizi yine forum aracılığıyla e-öğrenme ya da ilgili konu başlıklarından alanında yetkin arkadaşımızla paylaşabilirsiniz.

iyi çalışmalar,

adres artemisem profilini göster
Semra Çelik 15.06.2007 23:55:36
En iyi cevap mı ?

Arkadaşlarımızın da belirttiği gibi interaktif eğitim materyali geliştirmek için kullanabileceğiniz pek çok araç var ama sanırım önemli olan amacınıza en uygun olanları seçebilmek.

Örnek verilen programların dışında Authorware interaktif eğitim materyalleri geliştirmek için çok uygun bir yazarlık sistemi. Director,Captivate,Hot Potatoes,Flash...Kullanılabilecek araç oldukça fazla ama eğer internet ortamında yayınlanacak bir çalışma yapacaksanız bence de en uygun seçenek Flash.Verilen örneklerin çoğunun da bu programla yapıldığını görmüşsünüzdür.Ayrıca Zehra Hanım'ın verdiği linkleri dikkatli incelediyseniz hazırlanan materyallerin de sadece videodan ibaret olmadığını görmüşsünüzdür.içlerinde öğrencinin etkileşime girmesini sağlayacak pek bölüm mevcut.

Matematik öğretiminde interaktivite kullanılması denilince benim aklıma öğrencinin çeşitli parametreleri değiştirerek sonucunu görebilmesi,akışa müdahele edebilmesi,verilen seçeneklerden kendine uygun geleni seçebilmesi gibi özellikler geliyor ve bunlara da materyallerde yer verilmeye çalışılmış.Tabi ki bunlara daha pek çok özellik eklenebilir.

Etkileşim dediğinizde neyi kastettiğinizi daha somut olarak anlatıp örneklendirebilirseniz biz de buna göre cevap vermeye çalışırız. Güzel çabanız ve düşünceleriniz için de tebrikler..

adres foxmuld3r profilini göster
foxmuld3r 16.06.2007 03:34:46
En iyi cevap mı ?

bilgi dolu cvplarınıza teşekkürler. düzeltmek istediğim bazı noktalar var örn: 'sığ' bunu konu anlatımı açısından yani matematiksel açıdan söyledim bunun nedenini de hemen açıklayayım buradan ben biliyorumda onlar bilmiyor gibi bir sonuç çıkmasın diye. Bu tür işler hazırlanırken birkaç grup kendi alanları üzerine düşer herkes bir kare koyar ve puzzle tamamlanır ama işin tasarım,etkinlik boyu hep ön plandadır bu nedenle öğretim teknikleri kısmı hep sığ kalır bunun ispatını Zehra Hanım'ın 'sığ' kelimemi teknolojik manada anlamasıyla iyapabiliriz :)

Açıkçası sorularıma kimsenin aç notpadi yaz demeyeceğini biliyordum yıllardır web in içindeyim ama notepadden ve codebankımdan başka bişey kullanmadım desem yeridir :( bu nedenle bunları öğrenmemde artık çok zor. Çok soru sorarak zamanınızı aldığımı farkediyorum bu nedenle özür diliyorum. Anlaşılan o ki bu hayalim için istifa edip bir kolejle anlaşmam sonrasında bir grup oluşturup,çalışıp faydalı olmam gerekiyor çünkü artık başkalarının ticari amaç güderek -kendi alanım için söylüyorum -matematiksel manada bir hiçe imza attıkları çalışmaları aa ne güzel olmuş diye önüme koyan orasından burasından alevler fışkıran her hareketli şeye mükemmel iş diyen insan kalabalığından sıkıldım. Bu konuda konuşabileceğim tek yerde buraydı ve buradada benim teknik eksikliklerim karşıma çıktı ki bekliyordum zaten :( herşeye rağmen konuya ilgi göstermeniz beni mutlu etti. Önceki mesajlarda yapılmış olan yönlendirmelerin hepsini tek tek yoklayacağım belki bir ampul yanar ve kısa yoldan beklediğim sonuca ulaşmanın yolunu bulabilirim. Saygılar...

adres zehradoruk profilini göster
Zehra Doruk 16.06.2007 07:20:41
En iyi cevap mı ?

Aşağıda yazacaklarımın, daha önce yazdıklarım gibi, herhangi bir şekilde şevkinizi kırmak amaçlı olmadığını tam tersi motivasyon amaçlı olduklarını baştan belirteyim.

Öncelikle ilk cevabımda belirttiğim Vitamin paketlerinin ortaokul fen bilgisi konularının fizik içerik geliştirici ve tasarımcılarından birisi olduğumu belirtmek isterim. izlemeniz için ilettiğim ilk linkteki etkileşimli anlatımlarda tuzu biberi olan insanlardan birisiyim yani.

Bu tür işler hazırlanırken birkaç grup kendi alanları üzerine düşer herkes bir kare koyar ve puzzle tamamlanır ama işin tasarım,etkinlik boyu hep ön plandadır...

ifadenizdekinin tam da aksi yürüyen süreçler atlatmıştık ortaokul paketlerini hazırlarken. Ben aslında fizik öğretmenliği eğitimi almış; işin teorisi üzerine zamanında epey kafa patlatmış insanlardan birisiyim. idealist bir fizik eğitimcisi olarak, fiziği insanların gözündeki sevimsizliğinden nasıl kurtarırım merakında bir insandım. Ben fizik disiplininden sorumluydum ama yalnız değildim. Bana içerikleri hazırlarken deneyimli bir fizik öğretmeni eşlik ediyordu. Sınıf ortamını fazlasıyla koklamış bir insan yani. Birlikte her bir cümleyi abartısız noktasına kadar, yanlış anlaşılmasını ya da ön yargılarla anlaşılmasını önleyecek şekilde yazıyor ve yanarlı dönerli etkileşimleri/simülasyonları/oyunları/videoları/sesleri kurguluyorduk. Bütün bu CD içeriklerini tamamladıktan sonra bilimsel bir yanlışlık yaratmış olmamak adına akademisyen kontrolüne sunuyorduk; hatta kendisi Ankara Üniversitesinde Fizik Bölümü dekanı idi. :) Eş zamanlı olarak da bir eğitim bilimci anlatım tekniklerinde pedegojik bir hata olup olmadığını test ediyordu. Bunlarında haricinde içerikler bir de Türkçe dil kontrolüne giriyordu. 'Size çok sığ işler gibi gelmiş olabilir, ama sizin izlediğiniz örneklerin her bir karesinde iş yoğun süreçler mevcut.' ile kastım bu deneyimlerimdi.

...matematiksel manada bir hiçe imza attıkları çalışmaları aa ne güzel olmuş diye önüme koyan orasından burasından alevler fışkıran her hareketli şeye mükemmel iş diyen...

Burada da söyleminizde yakaladığınız güzel bir öz var ama genelleme hatalı. Yapılan işlerde görsellik ya da etkileşim tamamen bir araç. Her şey en iyi şekilde anlatım için bir bütün olarak düşünülmeli. 'Öğretiyorsa mükemmeldir'. isterse havai fişek patlatsın. Misal, havai fişek patlaması ile enerji korunumunu pek tabiki anlatabilirim... Bir kavramı, ilginç bir örnekle görselleştirebiliyorsam ne ala...

Bir grup bilim insanı çok sık söylenen animasyonlarla bir konunun anlatımının çok da fazla öğrenme üzerine etkisinin olmadığı türündeki görüşler üzerine bir araştırmaya girişmiş ve anlaşılması çok zor bir konu seçerek; bir grup öğrenciye klasik ve statik imajlarla, grafiklerle anlatım içeren, bir grup öğrenciye de animasyonlarla anlatılmış içerikler sunmuş. Araştırma ile ilgili paperlarına şuradan erişebilirsiniz:

http://www-static.cc.gatech.edu/~john.stasko/papers/ijhcs01.pdf (Rethinking the evaluation of algorithm animations as learning aids: an observational study, 2001)

Her iki grup için de içerikler konuyu en iyi anlatacak şekilde hazırlanmış. Konu olarak, programcılıkla da ilgili olduğun için (notepadi açıp kodlama yaptığına değinmiştin) aşina olacağın hatta zorluğunu tahmin edebileceğin; algoritmalar seçilmiş. Her iki grup sınava alınmış, animasyonla eğitim alan grubun daha uzun sürede sınavı tamamladıkları ama buna rağmen başarı oranlarının çok daha yüksek olduğu; eğitim sonrasında da algoritmalarla hiç bir problem yaşamadıkları gözlemlenmiş. Eğitimci olarak takdir edersinki, bir deneyim yeni durumlara uyarlanacak şekilde kalıcılaşıyorsa öğrenme gerçekleşmiş demektir.

Richard Lowe'un konu ile ilgili yazdığı bir makalesini de ilgisini çekebilecekler için linkliyorum.

http://odlaa.une.edu.au/events/2005conf/ref/ODLAA2005Lowe.pdf (Animations: A key advance for open and distance learning?, 2005)

adres foxmuld3r profilini göster
foxmuld3r 16.06.2007 09:37:13
En iyi cevap mı ?

o zaman o vitamindeki örnek çalışmalarda söylenenleri kullanarak eksikleri belirtelim. dikkat: matematik öğretimiyle fen öğretimi arasında uçurum vardır çünkü ikiside dalım, anlarım az çok

matematik 8 de katı cisimlerin hacimlerinden bahsedilmiş. Analiz edelim naçizane ;

1- Daha ilkcümle SiLiNDiRN HACMi= tabanalanı x yükseklik Ne zamandan beri katıcisimler için söylenen genel hacim formülü sadece silindirin hacmi olarak veriliyor? ne yani koninin hacmi taban alanıx yükseklik değil mi?

2- Matematik öğretiminde madem görselliğe önem veriyorlar o halde bir 8. sınıf öğrencisinin bir kapalı şekli açık olarak ne kadar zor hayal edebileceğini bilmiyorlar mı?

3- Daha silindirde söylenecekler bitmeden işin içine koniyi sokmakta ne demek? 8. sınıfa pisagoru 25 farklı yoldan ispatlatabildikse onları küçümseyemeyiz sanırım.

Eğer müfredatta bu kadarı yazıyordu diyorsanız, bende müfredat kullanıyorum ve canı cehenneme diyorum çünkü beş para etmez o müfredat.

bu anlamayı kolaylaştırmak değil ezberlemeye zorlatmanın görsel hali buyrun bende ders anlatımımızın kağıt halini gönderiyorum, bu da 8. sınıfa uygulanmış herhangi bir bölüm

http://rapidshare.com/files/37442512/01matsayilar1.pdf.html

Halen 'sığ' kelimesinin bendeki anlamını anlatmaya çalışıyorum. Bu ülkeye interaktif öğretimi sokan sebit a.ş akademedia ile başlayan yoluna ondan örnekler alan ya da onunla aynı olan ya da başka hayallerle yoluna devam eden vitaminle devam etti {yanlışım varsa özür dilerim} Peki sonucu hiç analiz ettiniz mi?

Ben ettim

Bir sınıfa sadece interaktif yollarla anlatım uyguladım. Diğer sınıfaysa gram interaktivite uygulamadım. Sonuç olarak biri tam sayılar deyince termometre dedi diğeriyse - ile - nin çarpımının neden + olduğunu takır takır ispatladı.

Bunlar bizim beyinlerimiz ve ben bu beyinleri hiçe sayıpta matematik öğretmeye kalkarsam aldığım para burnumdan gelir.Benim hocam mezun olduğum gün bana dedi ki:

'eğer pisagaoru hipotenüsün karesi dik kenarların kareleri toplamına eşittir diye anlatırsan Allah belanı versin!' dedi bu cümlenin altında neler yattığı çok net...

yapılan işin karşısında saygıyla eğilmemek imkansız. çünkü emek çok büyük,proje çok büyük, ekip çok büyük... Düşünürsek niye ben o ekipte değildim,çünkü o ekiptekiler bilinen en iyilerdi. yani o ekipteki herkes iyi.ama öğretimde iyi olmak bişey ifade etmez.çünkü senin iyiliğine karar veren öğrettiğin kitledir. Çocuklar o renk cümbüşünün içinde mest oldular ve bu çok iyi öğretmeniiim hep burdan işlesek noooolur öğretmeniiim dediler. Bende diyorum ki böyle bir anlatım şekli yok! matematik böyle anlatılır diyeninde alnını karışlayacak kadar biliyorum matematiği diyorum.

Bunun ortası ne o zaman?

özdemit demiş ki yapılan işin sunumuda gerekirdi...

o zaman hakkını vererek sunmak gerekir. Sunmuyorsan {sunamıyorsan demiyorum çünkü hepsi matematik kültürü harika olan insanlar} kimseyi de üzmeyeceksin.

Sadece öğretmene yapacaksın öğretmende analiz edecek doğruyu alacak yanlışı,eksiği kapatacak çıkacak öğrencinin karşısına.ama sadece bununla çalışan bir öğrenci kitlesi olduğunu düşünürsek vay onların haline.şimdi yardım mı oldu bu yoksa kötülük mü?

Bence sevgili dekan bunları görmemiş.

Emeğinize saygısızlık etmişsem özrü bir borç bilirim. Sizinle bu konuda sayfalarca konuşabiliriz bundan memnun bile olurum çünkü günlerdir amaaan hoca paranı al hayatına bak diyenlerin içinde sizlerle tanışmak farklılık oldu.

Not: yukarıda yazılanlara eklenecek daha çok madde var. tanım yok ispat yok, buluş yoluyla öğrenme çok sona saklanmış. dairesel koninin hacmini silindirden niye bulsun ki çocuk. hacim kavramını öğrettikten sonra her katı cismin hacmini buldururuz çocuğa.

adres Hakan_Dervis profilini göster
Hakan Derviş Koçak 17.06.2007 02:04:17
En iyi cevap mı ?

Merhaba arkadaşlar bakıyorum görmeyeli epey bişeyler konuşulmuş, hepsini baştan sona güzeeeelce okudum...

foxmuld3r hocamızın görüşleri oldukça etkiledi beni ama kaçan noktalar olmuş. Öncelikle ben şunu bilirimki şartlar malzemeler ortam hiçbir zaman 4-4'lük olmadı olmayacaktır. Böyle bir durumda eldeki malzemeden şartlardan ve ortamdan en iyi şekilde faydalanmak gibi farklı bir misyon saygıdeğer öğretmenlerimizin üzerine yüklenmiş durumda....

foxmuld3r hocamının Matematik 8 de 'silindirde soylenecekler bitmeden koniye geçmek de neyin nesi ?' şeklinde bi yaklaşımı olmuş. Hocam eğitimin 2 sayfasına baktığınızdan olacak asıl olanı kaçırmışsınız. Oradaki konu başlığı zaten Koninin Hacmi. Doğal olarak konunun girişinde silindirin hacim formulü ve sonra 3 koninin 1 silindiri doldurabileceği ifade edilerek bana göre konuya hem öğretimsel hem de mantıksal olarak son derece etkili bir giriş yapılmış...

Bilirsiniz ki sevgili hocam öğretimin temelinde öğrenilecekleri öğrenilmiş olanlarla ilişkilendirmek gerekir. Bu da bunun en güzel örneklerinden biri olmuş bence... (Tabi ilk 2 sayfaya bakarsak bunu görmekte zorlanabiliriz)

Mutlaka yılların verdiği tecrübe ile kendi öğrencileriniz için en uygun en etkili öğretim materyalinin ne olduğuna siz karar vereceksiniz. Ama şu da bir gerçek ki öğretim materyalinin kalitesi değerlendirilirken farklı okullarda farklı öğrenci guruplarına temeli zayıf veya güçlü olan 8. sınıf öğrencileri için farklı farklı değerlendirmeler yapmak gerekir. Yani bir materyalin kalitesini tartışmak için olayın içine giren parametreleri iyi analiz etmek lazım (öğretmen kalitesi dahil). bir okul/öğretmen için çok faydalı çok yararlı denilebilen bir materyal başka bir okulda başka bir öğretmenin ders verdiği sınıfta çok 'sığ' yüzeysel basit kalabilir.

Kaldiki bu e-öğrenme materyallerini üreten hiç bir kurum kuruluş ya da kişi 'alın bunları öğrencileriniz ihya olsun' sloganıyla yola çıkmaz çıkamaz. Mutlaka bu materyaller sınıf-içi eğitimi destekleyici sınıf dışı materyallerdir.

Bütün bunlardan ne demek istiyorum, uygun şekilde kullanılan hiçbir öğretim materyalini 'işe yaramaz' olarak ilan etmek haksızlık olur bence heleki üzerine bu kadar ciddi yatırımlar yapıldıysa...

Sonuç olarak diyebilirim ki: zamanı etkili kullanma adına başka bir öğretmenimiz sınıf dışında öğrencilerini bu materyalleri kullanmaya teşfik edip sınıftada pisagorun ıspatlanmasını 50 değişik şekilde gösterebilir Bu yöntem de mutlaka öğrencilerin matematiksel ufkunu açacak onların sayısal seviyesini yukarı çekecektir.....

Olay hangi aracının kullanıldığından ziyade öğrenmenin ne derece gerçekleştiği ise bence herkes en iyisini kendisi bulsun...

adres foxmuld3r profilini göster
foxmuld3r 17.06.2007 02:36:29
En iyi cevap mı ?

o kadar verimli bir sohbet ki aldığım hazzı anlatamam.

Hakan Bey'in yakaladığı şey doğru diğer derse baksaydım o noktayı görürdüm ama diğerleride yadsınamaz hatalar çünkü matematik teoremsiz ve ispatsız anlatılmaz çünkü bu eser 'neden?' sorusunda kitlenir ve matematik bunu kaldırmaz.

Herşeyden önce bu emeğin karşısında saygıyla eğiliyorum ama yinede öğretim adına işe yaramaz demek kimsenin gücüne gitmemeli.

Sanırsam konuyu biraz saptırdım ama bir projeyi bir yerlere getirende eleştiridir en azından ben buna inanıyorum. bu nedenle her dönem son yazılımda 20 puanlık eleştri sorusu vardır benim iyi yönlerimi yazan 0 puan alır bu da bana gelişme imkanı verir. Yaptığımıda bu bağlamda yanlış anlamıyorsunuzdur umarım

Naçizane asıl dikkatten kaçan noktayı söyledim.Demem o ki herkes eksiktir ama bu proje herkesten daha az eksik olmalıdır.

Konu hakkında sizlerden edindiklerim için minnet borçluyum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum...

Belki asıl söylemek istediklerimi yapabilirsem ufak tefek projelerle anlatabilirim. Daha ben bu konuda birşey yapmamışken büyük bir projeyi eleştiriyor konumundayım ki kim böyle söylese haklıdır.o nedenle sussam iyi olacak:) çünkü zaman çalışma zamanı.

Saygı,sevgi ve muhabbetle...

adres artemisem profilini göster
Semra Çelik 17.06.2007 04:26:40
En iyi cevap mı ?

Bu tartışmaya nacizane ben de kendi görüşlerimi ve deneyimlerimi aktararak devam etmek istiyorum.Hocamızın eleştirel gözle bakması ve öneriler sunması çok güzel.Ancak hocamızın kaçırdığı bazı noktalar var kanaatimce.

1. Hazırlanan bu eğitim materyallerinin hedef kitlesi Hakan Bey'in de dediği gibi tüm Türkiye değil ve olamaz da.Sizin de işin içinde olduğunuzdan dolayı çok iyi bildiğinizi zannediyorum ki aynı yaş düzeyinde ve sınıfta olsalar dahi farklı önbilgiler ve hazırbulunuşluklara sahip öğrenciler.Aynı sınıfta bile bu farklılıklara rastlarken herkesi içine alan standart bir yapı oluşturmanın zorluğunun farkındasınızdır.Burada önemli olan sizin için en uygun olan eğitim materyalinin seçilmesidir.Çünkü sizin için uygun olan bir başkası için hiç de uygun olmayabilir ve bu noktada da yeni eğitim anlayışında rehber konumuna düşen öğretmene büyük görevler düşmektedir.

2. Biz ne kadar son teknoloji uygulamalar kullansak,sizin dediğiniz gibi havai fişekli,yanarlı dönerli işler de çıkarsak,yapılan tüm bu çalışmalar nihayetinde öğretimi etkili hale getirmemiz için kullanabileceğimiz araçlardır.Bunları amaç olarak görüp öğretmenin tamamen aradan çekilmesi istenen birşey değildir.Hele ki ilköğretim düzeyinde öğretmen olmadan öğretimin sadece araçlar kullanılarak yapılmasını mümkün görmüyorum ben.işte burada yine öğretmene büyük görev düşmektedir. Klasik eğitimde tamamen merkezde olan öğretmen yeni eğitim anlayışıyla öğretime rehberlik etmeye başlamıştır.Çünkü artık öğrencilerin bilgiye ulaşabilecekleri çok fazla kanal ve araç vardır.Ama rehber konumuna geçen öğretmen bu noktada kendi rolünün azaldığını düşünerek bu araçları kendine bir rakip olarak görmemeli aksine vazifesini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlayacak yardımcılar olarak görmelidir. Eğitim teorisiyle ilgili okuduğum bir kitapta ileride eğitimin geleceği nokta hakkında çok güzel çıkarımlar yapılmıştı.Gelecekte bireylerin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri karşılarına çıkan durumlarda uygun kararı verebilmek olacağı söyleniyordu.Ve biz öğretmenlere düşen en önemli görev de bu özelliği onlara kazandırabilmek olacak.Yani artık onlar adına karar veren kişiler olmaktan çıkıp, onların karar vermelerine rehberlik eden kişiler konumuna geçmemiz gerekecek.

3. Profesyonel olarak bu işi yapmasam da okul zamanında çok basit de olsa eğitim materyali geliştirmiş birisi olarak bu işin hiç de kolay olmadığını söyleyebilirim.Üniversitede eğitim yazılımlarını çeşitli kriterlere göre değerlendirdiğimiz bir dersimiz vardı.Piyasada çok kaliteli eğitim yazılımı da bulmak zordu ve biz bu yazılımları pek çok konuda bazen de hoyratça eleştirirdik.Ancak insan kendisi de bir şeyler üretmeye başlayınca tam anlamıyla işin farkına varabiliyor.Çok uzun zahmetli bir süreçten geçtikten sonra ortaya çıkıyor bu materyaller.(Her ürün için bu söylenemese de..)Ve herşeyi bir üründe yapmak hem çok zor hem de gereksiz gelebiliyor.Nasıl seçmekte amaca uygunluk ön plana çıkıyorsa üretim de de aynı şey sözkonusu oluyor.

4. Ve son olarak konuyu bu kadar uzattıktan sonra kendi yaşadığım deneyimlerle noktalayayım.Ben de devlet okulunda öğretmenlik yapan bir bilgisayar öğretmeni olarak pek çok sorunla karşılaşıyorum.Ve şu an formatör öğretmen olduğum için kör topal da olsa bilgisayar destekli eğitim yapmaya çalışıyoruz.Ana sınıfından sekizinci sınıfa kadar değişik branşlarda bilgisayar destekli eğitim için rehberlik yapmaya çalıştım.Gördüğüm şu oldu ki herkes için kullanılabilecek temel bir mataryal yok.Kullanacağınız öğretim yöntemi ve materyalin etkililiğini arttıran pek çok kıstas var;kullanılabilirlik,uygunluk,maliyet vb..En önemlisi de öğretmenin ve öğrencinin tutumu.Bir öğretmen çok basit bir powerpoint sunusunu bile isterse çok etkili bir öğretim aracı olarak kullanabiliyor.Farklı okullarda çalıştığım pek çok öğretmen malesef ki bunun farkında değil ve de bilgisayar destekli eğitimin de ne olduğunu bilmiyorlar.Ama sizi şaşırtacak şeyler de olabiliyor.Pek çok öğretmen dersinde kullanacağı sunuyu öğrencilere okutmayı seçerken,önyargılı olarak hiç bunu yapmasını beklemediğiniz,emekli olup hala öğretmenlik yapan bir öğretmen elindeki basit bir sunuyu bile çok iyi renklendirip etkili bir şekilde öğrencilerine sunabiliyor.Kısaca anlatmak istediğim öğretmenlerin burdaki en büyük yanılgısı bence bilgisayarların onların yerine geçip onların işlerini yapabileceğini zannetmesi,bu duyguyla ya öğretim işini tamamen bunlara bırakmaları veya bunları rakip görerek dışlamaları.Bence sihirli değnek hala öğretmenlerin elinde yeter ki görmek istesinler.

Gerçekten de çok uzattım sanırım ve farkında olmadan başka konulara da daldım,dolmuşum galiba:)

Güzel şeyler yapmak için çabalayan herkese iyi çalışmalar

adres Hakan_Dervis profilini göster
Hakan Derviş Koçak 17.06.2007 07:38:05
En iyi cevap mı ?
diğer derse baksaydım o noktayı görürdüm ama diğerleride yadsınamaz hatalar çünkü matematik teoremsiz ve ispatsız anlatılmaz çünkü bu eser 'neden?' sorusunda kitlenir ve matematik bunu kaldırmaz??

Hocam işte olay burada kopuyor. matematik teoremsiz ve ıspatsız olmaz. Ama öğretim materyalinden bunları tamamını yapmasını beklemek takdir edersiniz ki mantığın ilerisine geçmiş bir beklenti olur.

Daha önceki konuşmalarda hangi araçların kullanıldığını öğrenmek istemişiniz arkadaşlarda yardımcı olmaya çalışmışlar, evet e-öğrenme içerikleri hazırlamak için sayamayacağımız kadar çok araç var, herbirinin kullanım alanı, amacı özellikleri, yapabilirlikleri, yapamayabilirlikleri birbirinden farklı...

Bazı durumlarda bir PPT en iyi öğretim materyali olabilirken bazen bir animasyon bazende sadece bir fotoğraf bu işi görebilir. Bu bazen dediğim durumlarda aslında öğrenenin kim olduğuna geçmiş bilgi beceri ve tecrübelerinin karışımından oluşur.

Sizde arkadaşların bahsettiği araçları elinizden geldiği kadar öğrenmeye çalışacağım demişsiniz. Ama şunu söylemek isterim E-ÖĞRENME'nin ne lduğu anlaşılamadıkça (gerek kullanıcılar, gerek üretenler ve gerekse sunucular olarak öğretmenler tarafından) ve ÖĞRETiM MATERYALiNiN HERŞEYi HALLETMESi beklenirse; hangi araç hangi ekip hangi sistem devreye girerse girsin mutlaka ama mutlaka eksikler olacaktır. Neden derseniz: Öğrenme denilen kavram zaten sosyal bir olgudur. Teknoloji herşeyi yapsa işin sosyallik boyutunda yinede sanal kalıyor...

Elektronik materyaller sınıf içi eğitime entegre edildikçe başarıya katkıda bulunacaktır tek başlarına işe yaramaları için öğrenen tarafında sonsuz bir öğrenme isteğinin olması gerekmektedir...

Son olarak susmak en iyisi demişiniz; açıkcası alındım :( Konuşmak için buradayız hocam fikirlerimizi paylaşmak birbirimizden maksimum seviyede yararlanmak için. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı almaktan herzaman memnun oluruz.

Saygılar.

adres foxmuld3r profilini göster
foxmuld3r 17.06.2007 17:01:18
En iyi cevap mı ?

aklıma uygulama adına ufakta olsan birşeyler geldi belki almak istediğim yardımı max boyutta alabilirim şimdi. tabii sizlerinde zamanı olursa.

Hazırlamış olduğum bir geometri sorusunu interaktif öğretime uygun hale getirmeye çalışalım böylece ne gerekir,ne eksiktir ne fazladır,ne nasıl yapılmalıdır herşey herkes için ortaya çıksın böylece bende e-öğrenmeyi bir e-öğrenme ortamında öğrenmeye başlamış olurum. eee-öğrenelim artık o kadar konuşmadan sonra :D

Akşama doğru çok fazla ek çizim gerektirmeyen bir soruyu aşama aşama resim halinde foruma koyacağım. Resim halinde koyacağım için belki üzerinde çok fazla oynanmaz ama en azından birkça cümleyle nasıl interaktif bir etkinlik haline getireceleği ifade edilebilir sanırsam.

işte bu gerçekten çok güzel olacak. Umarım fırsat bulabilirsiniz. Görüşmek üzere

 1 2 3 »  son »

aç-kapa Bu Yazıyı Tutanlar

yeni üyelik | şifremi unuttum

üyeler Son Kahramanlar...

stats Kimler Burada? web stats

Son 1 dakika içinde MMIstanbul' da 58 (50 kayıtlı, 8 ziyaretçi) kullanıcı varmış. Login durumda olanlar aşağıda:

...

Blog Bölümü Blogevi.com'a Taşınıyor

Selam arkadaşlar MMIstanbul'da , tasarımcı ve programcıların blog yazılarını "feedleyerek" MMIstanbul okurlarını MMIstanbul dışın ...

7.500'üncü üyemiz Cem Koç!

Neler Yapılabilir?

500 Hatası Hakkında!

Reklam, MMIstanbul ve Yeni Projeler (Durumumuz Bu Tarzında)

coldfusion mysql ubuntu
 
sponsor adobe istanbul