İçeriğin rss beslemesi kullanımda değil Soru - Cevap Bölümü / Kategori: eLearning

29/04/2010 - 14:14:24 cevap (4) Okunma : 21931 Bu yazıyı 2 kişi tuttu.

scorm nedir? LMS ve LCMS nedir?

scorm nedir? LMS ve LCMS nedir?

adres zehradoruk profilini göster
Zehra Doruk 09.06.2006 03:07:18
En iyi cevap mı ?
Faydalı cevap

SCORM, bir e-öğrenme yazılımının yeniden kullanılabilir olması, diğer yazılımlarla birlikte çalışabilmesi, ulaşılabilir olması için geliştirilmiş bir başvuru modelidir. Bu model oluşturulurken ADL; AICC, IMS ve IEEE organizasyonları ile birlikte çalışmıştır. SCORM ile, farklı organizasyonlar tarafından geliştirilen e-öğrenme standartlarının ortak bir modelde birleştirmek amaçlanmıştır.

Eğitim Yönetim Sistemleri (LMS -Learning Management Systems)

Öğrenci ve eğitmeni ya da öğrenci ve eğitim materyallerini buluşturan platformlara verilen adtır.

içerik Yönetim Sistemleri (CMS - Content Management Systems)

Öğrenme nesnelerinin birer birer hazırlanması ve bunların birleştirilerek bütün bir eğitim materyalinin oluşturulması sırasında kullanılan bir takım araçlar vardır. e-Öğrenme içeriklerinin geliştirmesinde kullanılan araçlar için de, Web içeriklerinin geliştirilmesinde kullanılanlardan aşina olduğunuz, CMS (içerik Yönetim Sistemi) ve Authoring Tools kavramları kullanılmaktadır.

adres Hakan_Dervis profilini göster
Hakan Derviş Koçak 11.04.2007 22:47:04
En iyi cevap mı ?
Faydalı cevap

:arrow: SCORM (Shareble Content Object Reference Model) çok geniş yelpazedeki içerik üreticileri tarafından hazırlanan öğrenme nesnelerini belli bir standarda sokmak adına geliştirilmiş bir modeldir.

:arrow: CMS önceki cevapda da soylendiği gibi öğrenme neslelerini bir araya getirmede kullanılan içerik Yönetim Sistemi manasında bir araçtır. Öğrenme nesnelerinin hangi guruplarla bir araya gelip eğitimi oluşturacağı yani içerik ağacının oluşturulması, animasyon, grafik, metinler ve bir takım etkileşimlerin bir araya getirilmesini sağlar. Çoğunlukla içerik ürericisi firmalar tarafında kullanılır. Eğitimi satın alan bireysel kullanıcılar ya da personeli için eğitim hazırlatan kuruluşlar CMS hakkında bilgi ve deneyim sahip olmak zorunda değillerdir.

Sıkça SCORM uyumlu LMS kavramları lanse edilmektedir. Peki ne demek oluyor bu? :idea:

:arrow: LMS in SCORM uyumlu olması, A firmasından aldığınız LMS'in üzerinde B firmasından aldığınız öğrenme nesnelerini kullanılabilmesi demek oluyor. LMS'ler Eğitimi kullanıcılara eğitimlerin atanması, hangi kullanıcının eğitimin ne kadarını tamamladığını, eğitim süresince aldığı sınavlardaki başarı düzeyini görüntülenmesini sağlayan web tabanlı uygulamalardır.

:arrow: :arrow: :arrow:

adres OzgurColakoglu profilini göster
OzgurColakoglu 01.08.2007 18:28:38
En iyi cevap mı ?
Faydalı cevap

CMS için Moodle örnek olarak verilebilir.

SCORM için Exelearning diye bir programı tavsiye edebilirim.

istediğniz formata export edebileceğiniz paketler hazırlayabiliyorsunuz. Eğer IIS üzerinde çalışıyorsanız gif dosyaları ile ilgili problem yaşıyacaksınız. Bunu dosyaları aranılan yerlere kopyalayarak giderebilirsiniz.

adres ybaskaya profilini göster
Yaşar BAŞKAYA 10.07.2008 07:44:43
En iyi cevap mı ?
Faydalı cevap

Content Management System (CMS) daha çok, web siteleri, portal geliştirlmesinde yaygın olarak anılmaktadır. wiki, webcasting, broadcasting gibi uygulamaların monte edildiği web 2.0 teknolojilerinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

İşin içinde direkt olarak eğitim olduğunda, CMS daha özelleşerek, Learning Content Management System (LCMS)diye anılıyor.

Paylaşılabilir içerik nesnelerinin (SCO) yaygınlaşmasıyla, belli bir müfredat (curriculum) altında bir araya getirilen SCO'ların bir kısmının başka bir müfredatta da yeniden kullanılmasıyla emek-zaman-kaynak tasarrufu sağlanmaktadır.

İçerik havuzu denilen bir ambarda bekletilen SCO'ların bir araya getirilmesinde ve hatta SCO yapımında çok fazla profesyonellik gerektirmeyen otomatik içerik geliştirme araçları (autoring tools)kullanılmaktadır. Autoring tool ile, bilgisayar okur yazarı bir öğretmen çok zorlanmadan kendi materyallerini kullanarak ve içerik havuzundaki SCO'ları bir araya getirerek yeni bir web tabalı müfredat oluşturabilir.

aç-kapa Bu Yazıyı Tutanlar

yeni üyelik | şifremi unuttum

üyeler Son Kahramanlar...

stats Kimler Burada? web stats

Son 1 dakika içinde MMIstanbul' da 54 (50 kayıtlı, 4 ziyaretçi) kullanıcı varmış. Login durumda olanlar aşağıda:

...

Blog Bölümü Blogevi.com'a Taşınıyor

Selam arkadaşlar MMIstanbul'da , tasarımcı ve programcıların blog yazılarını "feedleyerek" MMIstanbul okurlarını MMIstanbul dışın ...

7.500'üncü üyemiz Cem Koç!

Neler Yapılabilir?

500 Hatası Hakkında!

Reklam, MMIstanbul ve Yeni Projeler (Durumumuz Bu Tarzında)

coldfusion mysql ubuntu
 
sponsor adobe istanbul